Gdy skończy się świat – uzupełnienie do wpisu Preppers Poland – „Preppers pod bronią cz.2”

Gdy skończy się świat – uzupełnienie  do wpisu Preppers Poland – „Preppers pod bronią cz.2”

Francis Fukuyama po rozpadzie ZSRR mówił o „końcu historii” , niestety historia nigdy się nie kończy, tylko zaczyna się jej nowy etap. Sądząc po Preperskich stronach, gdzie panowie szykują się na koniec świata, ten nigdy nie nastąpi. Nastanie nowa rzeczywistość.

Spoglądając na naszą sytuacje geopolityczną i międzynarodową, można przypuszczać że, większy konflikt nam nie grozi. Jesteśmy ulokowani w zachodnich strukturach międzynarodowych takich jak NATO czy UE. Niestety, nic bardziej mylnego! Sojusze oraz bloki polityczne nie są wieczne, historia zna bardzo wiele przykładów upadłych imperiów.

Zanim nastąpi sytuacja trudna, warto poczynić odpowiednie przygotowania. Warto już wcześniej zgromadzić odpowiedni zapas amunicji, oraz części zamiennych do broni (tych które najszybciej ulegną zużyciu) oraz dóbr które będziemy wymienić na amunicję ( np. metale szlachetne, biżuteria czy alkochol). Jak dobrze wiemy z państw niestabilnych politycznie i gospodarczo, czarny rynek jest bardzo rozwinięty, i za odpowiednie dobra można nabyć niezbędne artykuły do obrony. Również w razie konfliktu zbrojnego, w ramach wymiany, czy to od własnych żołnierzy, czy żołnierzy wroga, będzie można nabyć pewne dobra.

Czym się sugerować podczas wyboru broni i amunicji na trudne czasy? Warto się zasugerować tym, co używa nasze Wojsko Polskie, oraz inne resorty siłowe. Od czasu wejścia Polski do NATO, nie udało się wprowadzić standaryzacji broni i amunicji w WP, nadal w użyciu jest broń i amunicja NATO jak i UW.  Warto również przyjrzeć się broni i amunicji używanej przez naszych sojuszników, jak i ewentualnych przeciwników.

A wiec  co warto mieć ? Nie będę pisał strikte o broni, tylko o amunicji jaka podczas tzw „trudnych czasów” będzie najbardziej dostępna:

-22 LR

-9×18 i 9×19

-7.62×39 , 5.45×39 oraz 5.56×45

-7.62×54 R i 7.62×51

-12×70

Dlaczego ?

22 LR , najbardziej niedoceniany kaliber w trudnych czasach! Dostępny wszędzie na świecie. Wiele ekspedycji które zapuszczały się dzikie rejony świata, posiadała broń tylko w tym kalibrze. Jest mały , można zabrać naprawdę sporo amunicji , a broń zasilana ta amunicją jest naprawdę niewielkich rozmiarów i lekka (patrz AR-7 czy inna broń survivalowa). Młodzi czeczeńscy bojownicy podczas wojen na Kaukazie, używali broni zasilanej nabojem 22 LR z powodzeniem, jako broni wyborowej. Rażąc i zabijając rosyjskich żołnierzy, strzelając w miejsca których balistyka nie osłaniała (oczy czy rejony tętnic udowych). Wybór jest spory, broni w tym kalibrze.  Użytkując broń w tym kalibrze, użytkownik musi sobie zdać sprawę że:  jest kaliber o małej mocy obalającej, oraz stosować odpowiedni rodzaj postepowania, do stosowanego oręża ( czy to będzie broń powtarzalna czy samopowtarzalna).

Nabój 9×18 , standardowy nabój pistoletowy dawnego Układu Warszawskiego , ktoś powie makarow…. przeżytek! Każdemu malkontentowi powiem tylko tyle że P-83 Wanad jeszcze długo będzie służył w naszej armii, i innych resortach siłowych w PL  (ostatnio nawet jedna baza logistyczna rozpisała zamówienie na części zamienne do tej broni) , oraz broń w tym kalibrze jest używana jeszcze przez naszych  południowych sąsiadów ( Czechy Vz-82 , Słowacja Vz-82 ), czy naszych północno wschodnich sąsiadów ( Rosja PMM , Białoruś – PMM czy Ukraina – Fort 12 ).  Nabój mimo że słabszy energetycznie od 9×19, w zupełności wystarczy do samoobronny. Broń zasilana tym nabojem z reguły ma lufy nieruchome ( nie odchylają się podczas ruchu zamka do tyłu) dzięki czemu jest bardziej celna od większości konstrukcji zasilanych 9×19. Bardzo dużą bolączką są małe magazynki w P-83 (8 naboi w magazynku)  i PMM ( 8 naboi w magazynku)  , lepiej jest w Vz.82 (12 naboi w magazynku)  i Fort-12 (12 naboi w magazynku).

9×19 , standardowy nabój NATO. Od razu chce zaznaczyć że pistolet GLOCK nie jest pistoletem powszechnie używanym przez wojsko i policję 🙂 owszem jest używany, ale nie jest powszechny. Prym w naszym wojsku ma WIST 94 oraz P-83 Wanad, Glocka używa tylko Żandarmeria Wojskowa (nie cała), a w naszej Policji prym wiedzie P-99 oraz P-83 Wanad 🙂 Glock jest używany, ale nie jest powszechny :). Konstrukcja GLOCKA jest popularna w wśród użytkowników cywilnych, rynek części zamiennych jest bardzo rozbudowany. Ogólnie amunicja 9×19, będzie najłatwiej dostępną amunicją pistoletową, w trudnych czasach. Teraz tylko trzeba wybrać pistolet który będzie strzelać z tej amunicji, czy to będzie GLOCK czy jakaś CZ. To już od użytkownika zależy, warto tylko brać pod uwagę żeby zaopatrzyć się w części zamienne, do mniej popularnych konstrukcji.

7.62×39, doznaje szczerego zdziwienia że ten kaliber nie znalazł się na preppersowej  liście! Najbardziej popularny kaliber pośredni na świecie, w szczytowym okresie „zimnej wojny” , cały „blok wschodni” miał karabiny szturmowe piechoty zasilane tym kalibrem. Używany zarówno przez naszych sąsiadów którzy są w NATO ( Vz.58 Czechy i Słowacja), jak i tych nie będących w NATO  (AKMy na Ukrainie , Rosji i Białorusi ).W naszym Wojsku Polskim nadal powszechny kaliber, a wszelkiej maści AKMy nadal są na stanach i rezerwach mobilizacyjnych. Nabój ten jest dostępny w każdym miejscu na ziemi. Szacuje się że licencyjnych i nielicencyjnych kopii AK wyprodukowano ponad 100 mln sztuk! Wojska Specjalne Federacji Rosyjskiej wróciły do kalibru 7.62×39 „jako bardziej dostępnego podczas operacji specjalnych”.

5,45×39 , następca kalibru 7.62×39. Mniejsza moc obalająca , lepsze parametry penetracji pancerzy , mniejsza masa naboju w stosunku do 7.62×39. Nabój ten przez krótki okres czasu był na stanie Wojska Polskiego (zasilał naszego kbs wz.88 TANTAL ) , standardowy nabój wojsk operacyjnych : Rosji , Białorusi i Ukrainy.

5.56×45/223 Remington. Standardowy nabój pośredni NATO. Od razu chciałbym zaznaczyć że  oba naboje minimalnie się różnią. Kaliber o wiele szybszy od swego późniejszego rywala z bloku wschodniego, lepsza penetracja pancerza lepsze właściwości obalające od 5.45×39. Używany przez nasze Wojsko Polskie do kbs.wz.96 Beryl oraz Mini Beryl. Używany przez wszystkie armię NATO. Wybór w tym kalibrze platform AK i AR-15 jest spory. Wybór zależy od preferencji użytkownika. Ja nic nie sugeruje,  ponieważ dla jednego będzie ważna  ergonomia, a dla kogoś innego niezawodność.

7.62×51/ 308.Winchester) , różnice między nabojami wojskowymi a cywilnymi są minimalne. Nie należy stosować naboi wojskowych, w cywilnej broni.  Standardowy nabój karabinowy pełnej mocy, który zasila liczne uniwersalne karabiny maszynowe oraz standardowe karabiny wyborowe w armiach NATO. W naszym Wojsku Polskim nadal ustępuje 7.62x54R. Wybór broni zasilanej tym nabojem jest bardzo duży , od powiększonych AR-15 , po broń powojskową , cywilne odmiany broni wojskowej , broń sportową czy myśliwską.  Osobiście skłaniałbym się w wyborze karabinu powtarzalnego w tym kalibrze. Karabiny samopowtarzalne mimo większej siły ognia , mają jedną podstawą wadę : MASĘ.

7.62x54R lub 7.62 Rus. Najstarszy nabój kryzowy używany na świecie. W służbie od ponad 100 lat. Użytkowany przez armie NATO z byłego bloku wschodniego , jak i naszych wschodnich sąsiadów. Zasila liczne karabiny maszynowe ( ukm PK , PKM , Peczeg ) oraz  standardowe karabiny wyborowe  (SWD , SWD-S , SWD-U) czy sportowe (Zenith). Kaliber bardzo popularny wśród mniej zamożnych myśliwych, w licznych sztucerach OWG. Kaliber o dobrych parametrach balistycznych , dobrych właściwościach penetracji pancerzy , łatwej dostępności oraz BARDZO TANI! Aktualnie jest to najtańszy nabój na Polskim rynku ( można kupić w cenie poniżej 2,5 zł za sztukę) , oraz kupno broni w tym kalibrze jest relatywnie tanie ( najtańsze kb Mosin wz.1891/30 czy 1891/44 można kupić za mniej niż 1500 zł , występuje również myśliwska wersja Mosina – OWG, unikać OWG w 308 win!). Wybierając broń w tym kalibrze również skłaniałbym się do broni powtarzalnej.

12×70 , najbardziej powszechny nabój śrutowy na świecie. Najtańszy , z liczną gamą gramatury i wielkości śrutu. Bardzo łatwy nabój do własnej elaboracji. Duży wybór broni w tym kalibrze , od strzelb samopowtarzalnych , pumb action ( pompek) , kniejówek , dubeltówek oraz broni kombinowej. Kaliber używany przez liczne formacje policyjne i wojskowe na całym świecie.  Kaliber popularny wśród myśliwych, jak i strzelców sportowych.

Na zakończenie chciałbym dodać że cała ta lista może okazać się bezużyteczna, ponieważ każdy obywatel RP może w ramach „Ustawy o powszechnym obowiązku obrony”, może  być zmuszony zdać broń wraz z odpowiednim zapasem  amunicji, w ramach świadczeń rzeczowych na rzecz obrony Rzeczpospolitej Polskiej. I całe nasze zapasy amunicji oraz broń,  będzie podlegać zdaniu? I co teraz ? Dlatego preppersie drogi oprócz broni z listy , warto mieć coś co strzela innym nabojem niż podanym na liście. Dlatego uważam że na przykład w trudnych czasach  do łask może wrócić 7.62×25 TT i inne zapomniane kalibry, które zostały uznane za nieperspektywiczne. Jeżeli zgromadzimy odpowiednie zapasy, być może ta egzotyczna broń będzie jedyną  bronią jaka nie zostanie zabrana w ramach „Świadczeń rzeczowych na rzecz obrony państwa”.   

Pozdrawiam ~Bart

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close