Latarka czołowa czy ręczna?

Zaczynając przygodę z outdoorem , bardzo szybko zdajemy sobie sprawę że potrzebujemy światła. Latarka nie tylko oświetli nam drogę , pomoże znaleźć współrzędne na mapie , ale w sytuacji szczególnej (ekstremalnej) dzięki niej będziemy mogli wezwać pomoc. Co warto wiedzieć o latarkach terenowych i czym kierować się podczas zakupów, napisze tutaj. 

Latarka czołowa, a latarka ręczna?

Jedna i druga latarka ma swoje duże zalety jak i wady. Niebywałą zaleta tzw „czołówek” , jest fakt przenoszenia jej na głowie, dzięki czemu mamy wolne ręce. Jeżeli uprawiany aktywność terenową, lub prace która wymaga wolnych rąk (biegi na orientacje , wspinaczka czy naprawa jakiego urządzenia) w nocy, zyskujemy wolne ręce dzięki którym nasza praca jest wykonywana szybciej i dokładniej oraz BEZPIECZNIEJ. Ale czołówki maja też swoje wady , są z reguły sporo słabsze od latarek ręcznych, oraz maja bardziej rozproszony strumień światła. Przez co zasięg latarki jest mniejszy, niż ręcznego brata.

LED czy żarówka ?

Bezapelacyjnie LED, nowoczesne LEDy są sporo trwalsze i bardziej energooszczędne od żarówek. Przez co żywotność naszego świecidełka praktycznie jest bardzo długa. Jednak standardowe LEDy w latarkach maja jedna bardzo duża wadę, ich światło jest zimne, podobne światła z jarzeniówek szpitalnych. Taka barwa światła mocno przekłamuje kolory, przez np trudno określić rzeczywisty kolor podczas oświetlania przedmiotu. Ale jest na to rada, są już produkowane LEDy o bardziej naturalnym kolorze światła, i wymiana żarówki w wielu modelach jest możliwa, bez użycia narzędzi czy lutowania. 

Na baterie czy z wbudowanym akumulatorem? 

Tu jest bardzo trudne pytanie, i skwituje je mało konkretnym stwierdzeniem „to zależy”. Baterie mają mniejszą żywotność, trzeba posiadać pewien zapas jak wyrusza się w dłuższą podróż, ale zmiana baterii jest szybka i latarka nadaje się do użycia. Z wbudowanym akumulatorem, koszty użytkowania latarki są znacznie tańsze, ale ładowanie rozładowanych ogniw trwa, oraz niezbędny jest do jej ładowania odpowiedni kabel ( np mini USB do telefonu). Poza tym ogniwa maja określona żywotność oraz ich ewentualny wymiana nie jest prosta jeżeli są zabudowane. 

Obudowa z aluminium , stali czy z plastiku?

Tutaj chce zaznaczyć że latarki czołowe są wykonane w sporej większości z plastiku. Latarki ręczne spotyka się głównie wykonane z aluminium, ale też i stali. Właśnie aluminium jest najbardziej optymalnym materiałem ba obudowę naszej latarki, jest lekkie i stosunkowo wytrzymałe. A produkty wiodących producentów latarek, wykonywane są z aluminium lotniczego, które posiada podwyższoną wytrzymałość. 

Głowica jednokolorowa czy wielokolorowa? 

Wszystko zależy od tego do czego będziemy używali latarkę.

Zupełnie innymi kryteriami będzie się kierował turysta , żołnierz , myśliwy czy funkcjonariusz służb porządkowych. Dla turysty w zupełności wystarczy światło białe. Żołnierz dobrze żeby posiadał w swojej latarce światło czerwone i niebieskie. Czerwone jest idealne do czytania mapy (mniej widać, nie meczy wzroku , używając tego koloru lepiej zachowujemy widzenie nocne) a niebieskie do poszukiwania śladów krwi i potu na ziemi. Myśliwy będzie kierował się podobnymi kryteriami jak żołnierz, przydatne są również będzie dla nich światło zielone. Zielone światło jest bardzo słabo widoczne przez zwierzęta, i pomaga lepiej obserwować naturę. Funkcjonariusz porządkowy zamiast jednego z świateł, może zrezygnować na rzecz światła UV. Dzięki któremu będzie mógł sprawdzić hologramy czy znaki wodne np. na banknotach. Jak widzimy rodzaj głowicy będzie zależała głównie od zadań wykonywanych przez użytkownika. 

Inne tryby światła ? 

Warto mieć w swojej latarce tryby stroboskop , tryb najmocniejszego światła oraz tryb SOS. Rozpisywać się nie będę, ponieważ według mnie jest to absolutne minimum w nowoczesnej latarce. Bardzo pożądanym trybem jest tryb ekonomiczny gdzie latarka swieci bardzo słabym światłem ale może świecić na nim bardzo długo. Oraz jeżeli posiada filtr który rozprasza światło na dużą powierzchnie, szczególnie przydatne przy wszelkiego rodzaju poszukiwaniach porzuconych rzeczy na ziemi.  

Inne przydatne rzeczy? 

Warto posiadać w latarce ręcznej prostą smycz, dzięki której będziemy mogli przypiąć naszą latarkę np. Do plecaka żeby jej nie zgubić. W niektórych latarkach czołowych , w suwaku regulującym obwód paska na głowę jest ukryty gwizdek ! Dzięki czemu możemy zrezygnować z gwizdka w naszym zestawie przetrwania. Do latarki warto kupić pokrowiec. Żeby przenosić ja w sposób bezpieczny i mieć ją zawsze pod ręką. Warto żeby nasza latarka spełniała normy IPX , dzięki czemu woda i deszcz nie będą straszne dla naszej latarki. Warto pamiętać dodatkowej żarówce / diodzie  jeżeli jest łatwo wymienna, w niektórych latarkach są schowki dzięki którym możemy przenosić „zapas” w latarce. 

A więc co kupić ? 

OBIE LATARKI ! 

Czołówka przyda się jako latarka dzięki której będziemy mogli, robić rzeczy angażujące obie nasze ręce. Latarka ręczna , przyda się jako latarka dzięki której doświetlimy sobie szlak, lub prowadzimy poszukiwania. Duża cześć renomowanych producentów latarek ręcznych produkuje swoje produkty  tak, żeby mogły być montowane na broni. 

Dziękuje i zapraszam do komentowania.

~Bart 

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close