Książki


Bolesław Andrzej URYN – „Survival z ludzką twarzą”

Książka napisana jest językiem bardzo przystępnym oraz barwnym, wspaniałe oddaje nastroje autora podczas podróżowania po tym górzystym, ale bardzo barwnym kraju o bogatej kulturze. Autor odwiedzał Mongolię kilka razy, ale w książce są zawarte wspomnienia wypraw z drugiej połowy lat 90-tych XX wieku.

Ciekawymi uwagami autora są między innymi jak zachować się w np. w mongolskiej jurcie, nie urażając przy tym gospodarzy domostwa czy opis całych igrzysk Naadam.

W książce poruszono również tematy historii Mongolii, oraz wpływu lat radzieckich na kulturę i sztukę kraju.

W rozdziale pod nazwą „Survival” mamy podrozdziały poświęcone takim zagadnieniom jak psychologia przetrwania , innym ekspedycjom które odbywały się rejonach kół polarnych i równikowym oraz wiele innych równie ciekawych wniosków ( jak tematy łucznictwa czy wędkarstwa ). Niezmiernie ciekawym podrozdziałem jest wątek sprzętowy, który pomoże początkującym wyciągnąć odpowiednie wnioski, pod kątem doboru sprzętu. Należy przy tym dodać że autor opisał sprzęt który zabierał ponad 20 lat temu na swoje podróże, i dziś wiele z tych rzeczy ma swoje lepsze i lżejsze odpowiedniki.

Podsumowując: z książką warto się zapoznać, mimo faktu że wiedzy survivalowej w książce jest ralatywnie mało.Książkę polecam wszystkim tym którzy oprócz wiedzy survivalowej, cenią sobie opis ciekawych podróży.
#survivalbook#BoleslawUryn#Mongolia

Denis Urubko -„Skazany na góry”

Denis Urubko , jeden z najlepszych himalaistów światowej sławy , jeden z zdobywców Mount Everestu oraz innych himalajskich szczytów (K2 , Lhotse , Czoj Oj , Broad Peak i innych ) .Ale większość ludzi zna to nazwisko z bardzo brawurowej akcji na Nanga Parbat z stycznia 2018 , kiedy razem z Adamem Bieleckim ruszyli na ratunek Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza.Ta akcja ratunkowa przeszła do historii, z racji niebywałego tempa. Podczas akcji została sprowadzona do obozu Elizabeth Revol, Tomasz Mackiewicz został uznany za osobę zaginioną.

Były chorąży armii Kazachstanu, oraz członek wojskowej reprezentacji armii Kazachstanu.

Książka Denisa jest książką charakterystyczną, ponieważ bardzo mało na jej kartach jest opisów osobistych zwycięstw autora. Opisuje swoje przeżycia, pewną specyficzną filozofię wschodniego himalaizmu. Dużo jest wspomnień z jego początkowej kariery sportowej w armii, oraz tuż po zakończeniu służby wojskowej. Ciekawymi uwagami Denisa, są opisy w jaki sposób były organizowane wyprawy himalajskie przez państwa byłego ZSRR.

Czy warto przeczytać tą książkę ? Warto, mimo faktu że wiedzy stricte survivalowej jest w niej bardzo mało, ale książka ma niesamowity przekaz filozoficzny. I jako znakomita książka opisująca wyprawy górskie z przełomu XX i XXI wieku.

#travelbook#Mountain#SilesiaSurvival#Urubko#SurvivalBook

John Wiseman – SAS Szkoła przetrwania. Wyd MUZA SA Warszawa 2001

Absolutny klasyk gatunku na polskim rynku, książek poświęconym szeroko rozumianej szkole przetrwania. Absolutny klasyk, oraz książka która powinna być przeczytana jako pierwsza, przez każdego początkującego adepta sztuki przetrwania.

Książka jest napisana bardzo prostym językiem, dzięki czemu uzyskuje się maksymalny przekaz, bez skomplikowanej terminologii.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów :
WSTĘP
I. Podstawy (czyli zanim ruszymy w teren garść podstawowych zagadnień takich jak : psychologia przetrwania , woda , nóż , czy zasady prowadzenia akcji poszukiwawczych itp)
II. Strategia
III.Klimat i teren (opis i charakterystyka różnych stref klimatycznych oraz wpływ terenu na klimat )
IV. Żywność (pozyskiwanie , konserwacja , opis roślin jadalnych i trujących z różnych stref klimatycznych , zasady survivalowego polowania itp)
V. Obozowanie (cały rozdział poświęcony sztuce obozowania : ogień , budowa schronień , sposoby gotowania itp )
VI. Znaki i mapy ( czyli nawigacja z mapą i bez , oraz informowanie za pomocą znaków ziemnych ).
VII. W drodze ( planowanie i pokonywanie trasy )
VIII. Zdrowie ( rozdział poświęcony pierwszej pomocy w terenie, oraz opis niebezpiecznych zwierząt i organizmów morskich )
IX. Na morzu ( ogólne informacje jak przetrwać gdy znajdziemy się poza statkiem lub samolotem )
X. Ratunek ( co robić podczas prowadzenia akcji ratunkowej )
XI. Kataklizmy ( jak poradzić sobie podczas różnych katastrof i klęsk żywiołowych )
XII. Posłowie – zakończenie

Każdy kto rusza w teren, powinien przeczytać tą książkę. Bo w niej jest zawarte swoiste ABC przetrwania. Więcej pisać nie będę, niech każdy przeczyta, te prawie 600 stron, niezbędnej wiedzy. I sam wyciągnie wnioski, co podczas wypraw mu się przyda, a co nie.

PS – jest to jedyna książka której nie posiadam w oryginalnym wydaniu, tylko ksero dobrej jakości. Ponieważ ceny tej książki, powoli stają się zawrotne….

#SilesiaSurvival#SpecialAirService#SurvivalBook

Michał Jagiełło – „Wołanie w górach – wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach” wyd. Iskry Warszawa 2006.

Każdy z zapalonych turystów górskich, ma przed oczami majestatyczny i surowy obraz najwyższych gór polskich – Tatr. Szczytów smaganych zimnym górskim wiatrem, stoków na których panuje ogłuszająca cisza oraz taternika który gdzieś w oddali wisi na ścianie górskiej, jak pająk na pajęczynie. Niestety, to jest tylko idylliczny i wyidealizowany obraz gór, szczyty, żleby i stoki widziały nie jedną górską tragedię. A ustępujące wiosenne śniegi, dopiero ujawniały górskie tragedie.

To jest właśnie książka która opisuje tatrzańskie tragedie, na przestrzeni prawie ostatnich czterech wieków. Znajduje się tu opis, akcji ratunkowych od XVII wieku, do dnia dzisiejszego. A głównymi przyczynami ludzkich tragedii, które wydarzyły się w tych pięknych górach to : arogancja , zbytnia pewność siebie , nieumiejętność prognozowania pogody oraz słabe przygotowanie fizyczne.

Rozdziały książki posiadają nazwy poszczególnych rejonów Tatr, opisujące w sposób chronologiczny wszystkie akcje ratunkowe odnotowane w historiografii Podhala.

Książka napisana specyficznym górskim językiem, każdemu czytelnikowi polecam czytać tą książkę (szczególnie tym mniej obytym z Tatrami) z mapami Tatr pod ręką.Żeby posiadać wyobrażenie w topografii terenu, gdzie prowadzono daną akcje ratunkową. Z opisu wypadków można wyciągnąć odpowiednie wnioski, które pozwolą w sposób bezpieczny odbywać wędrówki górskie, nie tylko w Tatrach.

#silesiasurvival#survivalbook#tatry#tpn#topr

Podręcznik przetrwania dla sił specjalnych – Chris McNab , Bellona Warszawa 2010

Od razu chce uprzedzić wszelkie pytania że książkę „Bravo Two Zero” pisał Andy McNab. Czy autorzy obu książek są rodziną, tego nie wiem.

Książeczka ponieważ inaczej tego nazwać nie można ( ponieważ książka jest zbliżona do formatu B5 ), jest jedna z ciekawszych książek jakie znajdują się na polskim rynku wydawniczym. Małe wymiary pozwalają zabrać w teren, do kieszeni, i w terenie próbować wykonać techniki przedstawione w publikacji. Duża liczba dobrych jakościowo biało-czarnych obrazków, tylko ułatwia zadanie. Oraz daje pewien pogląd, na wzorowe wykonanie przedstawionej techniki.

W przedstawionym podręczniku są poruszane pewnie kwestie których próżno szukać w innych książkach lub są potraktowane bardzo zdawkowo. Są to między innymi zasady polowania, poszukiwanie ryb w nurcie rzeki i jezior, ratowanie osób na lodzie, zasady prowadzenia akcji ratunkowych w terenach górskich zimą, asekuracja czekanem (w takiej Biblii jak SAS Szkoła Przetrwania tego nie ma) oraz wiele innych przydatnych informacji z różnych elitarnych formacji wojskowych z całego świata ( ale głównie z armii państw zachodnich ) które są zawarte w szarych prostokątach.

Czy warto ? Jest to jedna z książek którą warto mieć (ale nie trzeba), ale na pewno warto ją przeczytać. Gdy kupowałem książkę (na wyprzedaży) dałem raptem 9.90 pln ( cena sugerowana to 25 pln ).
Bardzo dużą zaleta książki są jej niewielkie wymiary, maksymalnie skumulowana treść podparta czytelnymi i prostymi obrazkami.


#silesiasurvival#survivalbook

Alexander Stillwel – Sztuka Przetrwania w sytuacjach kryzysowych. Bellona 2011.

Według mnie jest to propozycja dla każdego prepera, ponieważ całkiem dużo treści poświecono sztuce przetrwania w sytuacjach kryzysowych w terenie miejskim i poza nim. Kiedy książka była wydawana w roku 2011, była to nie lada gratka dla czytelników, ponieważ w tamtym czasie, treści podręcznikowe odnośnie przetrwania kryzysu w terenie miejskim, były bardzo ubogie i zdawkowe.

Tutaj mamy całkiem sporo przydatnych informacji jak zachowywać się podczas napadu rabunkowego, jazdy samochodem przez dzielnice o złej reputacji, elementy radzenia sobie z stresem, zachowania podczas ataku terrorystycznego i działań kontr terrorystycznych czy chodźmy jak przetrwać susze. Ciekawych smaczków i informacji jest bardzo dużo, dzięki czemu książkę czyta się bardzo przyjemnie i relatywnie szybko. Treść wzbogacają bardzo ładne rysunki (swoją droga chyba tego samego rysownika, co rysował dla „Podręcznik przetrwania dla sił specjalnych”). Książkę polecam każdemu z czystym sumieniem, a wydanie tych 20 czy 30 złotych na pewno zwróci się, bo ciekawej i przydatnej wiedzy jest całkiem sporo.


#SilesiaSurvival#SurvivalBook

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close